Spausdinti

Swedbank analitikai: Per metus atsiras 20 tūkst. bedarbių

Lietuvos ekonomika 2009 metais augs tiek, kiek ją sugebės išauginti produkciją eksportuojančios bendrovės. Tačiau krentant paklausai vidaus rinkoje šalies ekonomikos plėtra artimiausius porą metų bus greičiausiai simboliška bei lydima nuosmukio kai kuriais ketvirčiais, o pakilimas Lietuvos ekonomikos cikle prognozuojamas ne anksčiau kaip 2011-2012 metais.

Tokios prognozės pateikiamos naujausiame „Swedbank“ analitikų parengtame leidinyje „Baltic Outlook“.

BVP augs mažiau 

„Swedbank“ sumažino 2008 ir 2009 metų Lietuvos ekonomikos vystymosi prognozes. Manoma, kad šiemet BVP augimas sieks 4,5 proc. vietoj anksčiau prognozuotų 6 proc., o 2009 metais BVP augs vos 0,5 proc. (anksčiau prognozuotas 5,5 proc. augimas). Kitų metų pirmą-antrą ketvirtį reikia būti pasiruošus ir BVP smukimui.

„Per pastaruosius keletą metų Lietuvos BVP augimą lėmė vidaus paklausos augimas. Tačiau kitais metais stebėsime priešingą vaizdą: vidaus paklausą skatinę veiksniai jau nebeveikia ir Lietuvos ūkio augimą palaikyti gali tik eksportuojantys sektoriai, bet dėl sudėtingos pasaulinės situacijos tai padaryti nebus paprasta“, - sako „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.

Grėsmingos nedarbo prognozės

„Swedbank“ analitikai taip pat padidino nedarbo prognozes 2008 ir 2009 metams. Šiemet nedarbas Lietuvoje turėtų siekti apie 5 proc., o kitąmet – 6,5 proc.

„Tai reiškia, kad per metus atsiras apie 20 tūkstančių naujų bedarbių. Bedarbystė ir perkamosios galios mažėjimas bus ekonominės krizės kaina visuomenei“, - sako T.Andrejauskas.

Lėtėjanti ekonomika ir augantis nedarbas ateinančiais metais stabdys ir darbo užmokesčio augimą – „Swedbank“ analitikų skaičiavimu, realaus darbo užmokesčio augimas kitąmet, atsižvelgiant į infliacijos prognozes, tebus 1,4 proc. www.verslosavaite.lt

Automobiliu supirkimas Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas