Spausdinti

Statybininkų kasdienybė: vietoj atlyginimo spyris į užpakalį

Statybų verslas – skaudžiausiai krizės paliesta sritis. Kiekvienas naujas objektas statybų bendrovėms yra aukso vertės. O darbo ištroškę statybininkai, priešingai, tapo beverčiais. Vienam išėjus galima rinktis iš šimto kitų.

Žmogiškumas „bankrutavo“?

Šį vyriškį sutikau autobusų stotelėje. Tuo metu, kai aš jau keliavau iš darbo, jis tik ruošėsi jį pradėti. Jo dar laukė dvylikos valandų darbas – naktinė pamaina statybose.

Nuoskauda, su kuria jaunas statybininkas guodėsi darbo sąlygomis, buvo nemeluota. Jis nežinojo, kad kalbasi su žurnaliste, ir buvo labai atviras.

„Dirbu dvylika dienų po dvylika valandų. Dabar man naktinė pamaina, po jos, kiek pailsėjęs, tiek pat pamainų turėsiu dirbti dieną. Kiek uždirbu? Minimalų atlyginimą“, – sakė statybininkas.

Vyras dirba Gariūnuose, kur garsi Kauno statybų bendrovė „AutoKausta“ stato nacionalinės svarbos objekto statusą įgijusio Gariūnų verslo parko paviljonus.

Apie kokią nors priemoką, kuri priklausytų už darbą naktinėje pamainoje, vyras sakė galįs tik pasvajoti.

„Blogiausia, kad direktorius mušasi“, – nustebino pašnekovas. Pasak jo, nuo vadovo jau kliuvo ne vienam.

Jis pasakojo, kad bendradarbis užėjo pas direktorių paprašyti teisėto atlyginimo. Tas jį aprėkė ir, stipriai spyręs į užpakalį, išstūmė per duris. Panašių atvejų, kai vadovas nesuvaldė kumščių, sakė, buvo ne vienas.

„Žinokit, baigsis mums kantrybė. Mes gi tokie patys žmonės, kaip jie, bet šviesios dienos nematom, o vadovybė perka naujus džipus“, – šnekėjo vyras.

Žeminančio darbo, teigė, mesti negalįs, nes turi įvairių finansinių įsipareigojimų.

„Skundžiasi tie, kurie tingi ir geria“

„Ten tikra Šaraškino kontora. Meluoja „juodai“. Dirbi po 12 val. ar net daugiau, o už viršvalandžius nemoka. 12 dienų be išeiginių dirbi, dvi laisvos. Ir taip visą laiką. Darbo sutarties į rankas negausi. Ant popieriaus rašo 900 Lt, dar sako, kad duos vokeliuose, tačiau atlyginimus mokėti delsia. Sako, kam nepatinka, gali išeiti“, – tokį ir panašius įrašus bei rekomendacijas vengti šios bendrovės radau tinklaraštyje skusk.lt.

„AutoKausta“ atstovė Vilija, sužinojusi, kas mane domina, pirmiausia puolė įrodinėti, kad skundžiasi tie, kurie tingi dirbti, ateina į darbą girti. „Pinigus mes mokame laiku ir į korteles, o tai, kad vadovas muštųsi, visiška nesąmonė. Dešimt metų kartu dirbu ir su tokiais atvejais nesusidūriau“, – tikino ji. Moteris sakė, kad tai visai kitokio būdo žmogus.

Statybų vadovas, su kuriuo man pasiūlė pasišnekėti, telefoną buvo išjungęs.

Aiškinsis, tikrins ir baus

Aukštųjų Panerių įmonių asociacijos prezidentas Eugenijus Bulavas, atsakingas už sklandžią Gariūnų verslo parke vykdomo projekto veiklą, tikino, kad jam, žvelgiant iš savo kabineto ir nesigilinant į statybų bendrovės vidaus reikalus, viskas vyksta sklandžiai. O dėl panašių atvejų, apie kuriuos kalba darbininkai, jis teigė, kad kreipsis į įmonės akcininkus ir aiškinsis.

„Gal kam ir atrodo kitaip, bet mums svarbi bendrovių, su kuriomis bendradarbiaujame, reputacija. Aiškinsimės ir sieksime, kad panašių nusiskundimų nebūtų“, – sakė jis.

Valstybinės darbo inspekcijos Piliečių prašymo tyrimo ir analizės skyriaus vedėjo pavaduotoja Irina Janukevičienė informavo, kad jų žinyba skundų dėl šios bendrovės veiksmų nėra gavusi. „Mes tiriame tik pakartotinius skundus, pirminiai keliauja į vietos darbo inspekcijos skyrius. Tačiau noriu įspėti darbuotojus nebijoti ir kreiptis. Jeigu nenori viešintis, gali rašyti skundą su prašymu išlaikyti konfidencialumą.“

Eugenija Grižibauskienė

www.alfa.lt

Automobiliu supirkimas Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas