LAIKO VADYBOS MENAS: DARBAI POMIDORAIS, REIKALAI VARLĖMIS

0

JAUČIATĖS KAIP VOVERĖ RATE – LAUKIA TŪKSTANČIAI NESIBAIGIANČIŲ DARBŲ, O JŪS NIEKO NESPĖJATE? PABANDYKITE PLANUOTI DIENĄ, PASINAUDODAMI EFEKTYVAUS LAIKO VALDYMO METODAIS.
Racionaliai panaudoti laiką bandė dar Leonardas da Vinčis. Jis buvo sukūręs savo laiko valdymo sistemą: 15 minučių miegodavo, 4 valandas dirbdavo ir vėl 15 minučių miegodavo…

Tokia dienotvarkė turėjo prasmės: iškart po miego smegenys dirba intensyviausiai. Didysis Leonardas gaudydavo įkvėpimo minutes, kitu metu leisdavo organizmui ilsėtis.

Ilgai gyventi pagal šio genijaus sistemą negalima – susigadintumėte nervus. Vis dėlto žmogui reikalingas visavertis 8 valandų miegas. Juo labiau kad yra kitų efektyvesnių būdų organizuoti laiką.

Pomidoro metodas

„Pomidoro metodas“ – vienas originaliausių laiko vadybos būdų. Jį sugalvojo italų studentas Francescas Cirillo.

Jis, kaip ir visi studentai, prieš sesiją stengėsi aprėpti tai, kas neaprėpiama. Ir jam tai pavyko. Pasinaudojant… pomidoru. Tiksliau pomidoro formos virtuviniu laikmačiu. Vaikinas nustatydavo laikmatį 25 minutėms, per kurias intensyviai „kalė“ egzaminų medžiagą. Po to padarydavo 5 minučių pertrauką. Toliau – vėl 25 minučių trukmės „pomidoras“. Ir dar viena pertrauka. Po keturių „pomidorų“ studentas leisdavo sau atsipalaiduoti 15–20 minučių.

Ką tai duoda?

Žmogus sugeba maksimaliai susikoncentruoti pusvalandžiui, po to smegenų aktyvumas krenta. Jei suplanuosime laiką, atsižvelgdami į šiuos bioritmus, per trumpą laiką galėsime atlikti tikrai daug darbų.

Sėkmės paslaptis

Aiškiai apibrėžkite užduotį. Tarkime, jums reikia parašyti tekstą rytdienos pranešimui. Nustatykite laikmatį arba žadintuvą 25 minutėms, pasižadėję sau nekreipti dėmesio nei į skambučius, nei į žinutes, nei į kolegų pokalbius. Jei užduotis užima daugiau kaip 5–7 „pomidorus“, padalinkite ją į kelias smulkesnes užduotis.

Varlės metodas

Kiekvienas mūsų susiduriame su nemaloniais darbais. Vienam sunku paskambinti klientui, kito laukia nemalonus pokalbis su viršininku. Laiko vadybos terminologijoje nemalonūs darbai (kurie dar yra būtini) vadinami „varlėmis“. Kiekvieną rytą galima pradėti nuo tokios „varlės“ likvidavimo.

Ką tai duoda?

Kuo anksčiau iš ryto susidoroję su „varle“, pajusite jėgų antplūdį ir nuotaikos pagerėjimą – daugiau nieko blogo nenumatoma. Jei atidėliosite nemalonios užduoties sprendimą, tai prislėgs psichiką, stiprės stresas, sumažės produktyvumas.

Sėkmės paslaptis

Sudarę „varlių“ sąrašą, tolygiai paskirstykite jas pagal savaitės dienas. Kaupti nerekomenduojama: grės chroniškas stresas. Naikinkite jas nuosekliai ir ramiai. Taip sutaupysite daug laiko ir jėgų.

Dramblio metodas

„Drambliais“ laiko vadyboje vadinamos didelės užduotys ir darbų apimtys, pavyzdžiui: mokslinio darbo rašymas, namo statyba, užsienio kalbos mokymasis ir panašūs globaliniai projektai. Turbūt baisu pasidaro vien nuo to žodžio „globalinis“. Toks projektas pakimba virš galvos kaip sunki betono plokštė. Štai kodėl rekomenduojama dalinti jį į fragmentus. Tai vadinama „suvalgyti dramblį“ .

Jeigu jums reikia pastatyti namą sklype, pirmiausia sudarykite vietovės planą, namo projektą, apsvarstykite komunikacijų sistemą, suraskite darbininkų brigadą, užsakykite statybines medžiagas.

Ką tai duoda?

Kai didelė užduotis suskaidoma į fragmentus, ji nebeatrodo tokia milžiniška. Nervinė įtampa atslūgsta, o darbų efektyvumas padidėja.

Sėkmės paslaptis

Kad artėtumėte arčiau savo tikslo, tereikia nuosekliai vykdyti vieną punktą po kito.

Šveicariško sūrio metodas

Šveicariškas sūris, kaip žinome, yra skylėtas. Jei bijote imtis kokio nors darbo, padarykite jame „skylę“, atlikdami dalį darbo. Skirtingai nuo nuoseklaus „dramblio valgymo“, „skylutes“ daryti galima laisva tvarka.

Tarkime, jei norite statyti namą, galima pradėti nuo tų punktų, prie kurių labiausiai linksta širdis. Pavyzdžiui, sužinoti, kiek kainuoja sijos ar statybininkų darbas. Griežta tvarka čia nebūtina, svarbiausia – kasdien padaryti po „skylutę“.

Ką tai duoda?

Kuo daugiau „skylučių“ bus užduotyje, tuo mažiau laiko prireiks jai išspręsti ir įgyvendinti.

Sėkmės paslaptis

Šveicariško sūrio metodas – geras būdas įsivažiuoti, kai ateina laikas imtis naujo projekto, o tingisi. Įsitraukę į darbą, žmonės ima „doroti dramblį“ nuosekliau.

Palikite komentarą